Dobieranie męskiego płaszcza na eleganckie okazje

Każdy mężczyzna powinien w swojej szafie posiadać przynajmniej jeden elegancki płaszcz dwurzędowy. Jest to rodzaj okrycia wierzchniego, który doskonale nadaje się na wyjątkowe okazje, takie jak wyjścia do restauracji, teatru lub na przyjęcia i spotkania biznesowe. Choć nie każdy mężczyzna potrzebuje dwurzędowego płaszcza na co dzień, to z pewnością jego zakup jest ważny i powinien być odpowiednio przemyślany. Zastanawiając się więc jak wybrać płaszcz męski dwurzędowy należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach lub ewentualnie zdecydować się na skorzystanie z porady kogoś bardziej doświadczonego.

Typ sylwetki

Podczas kupowanie męskiego płaszcza dwurzędowego należy wybrać właściwe wymiary. Dokonując pomiarów sylwetki przede wszystkim należy sprawdzić więc obwód w klatce piersiowej. Uzyskany wynik nie jest ostatecznym wymiarem, jaki powinien mieć płaszcz. Nie można bowiem zapominać o swetrze, koszuli lub grubszej marynarce, które mężczyźni najczęściej zakładają pod płaszcz. Następnie należy sprawdzić jaka będzie właściwa długość rękawa oraz obwód w pasie, aby płaszcz był dobrze dopasowany do całej sylwetki. Długość całego płaszcza jest z kolei uzależniona od wzrostu, a także stosunku długości korpusu do dolnej części ciała. Choć wydaje się to być skomplikowane to wybierając modele płaszczy dwurzędowych dla mężczyzn wystarczy w zasadzie dokonać zaledwie trzech pomiarów i pamiętać o nich już podczas samych zakupów. Prawidłowo wykonane pomiary, a następnie dopasowanie płaszcza według nich gwarantuje elegancki wygląd pozbawiony marszczeń lub zniwelowanie efektu nieestetycznie opiętych części ciała. 

Materiał i jakość wykończenia

W przypadku zakupu płaszcza, który ma służyć wyłącznie na wyjątkowe okazje jako jeden z elementów bardzo eleganckiej i wizytowej stylizacji można zdecydować się na nieco cieńszy materiał. Nie ma wtedy dużej potrzeby zapewnienia sobie komfortu cieplnego, a kluczowym kryterium wyboru płaszcza jest jego wygląd. Jeśli jednak płaszcz ma służyć do codziennego użytku to powinien być wykonany z materiału o dobrym składzie oraz odpowiedniej grubości. Dzięki temu niezależnie od pogody będzie można zadbać o elegancki wygląd nie pozbawiając się komfortu i ciepła. Mężczyźni zdecydowanie najbardziej cenią sobie wygodę oraz funkcjonalność ubrań, dlatego płaszcze nie zapewniające ciepła z pewnością nie trafią w ich gust. Płaszcz męski dwurzędowy z założenia jest ubraniem eleganckim i zapewniającym profesjonalny wygląd. Dlatego też jakość wykończenia musi być na najwyższym poziomie i spełniać wygórowane kryteria. Odstające nitki, odpadające guziki lub szybko pojawiające się przetarcia zdecydowanie nie są eleganckie i nie zapewnią profesjonalnego wyglądu.

Kolor i elementy ozdobne

Zazwyczaj męskie płaszcze dwurzędowe mają bardzo prosty wygląd pozbawiony nadmiaru elementów ozdobnych. Klasyczne płaszcze występują w stonowanych barwach czerni, granatu, szarości oraz brązu. Wybierając kolor płaszcza dla siebie należy brać po uwagę wszystkie ewentualne okazje i uroczystości, na które płaszcz będzie potrzebny. Beżowe oraz brązowe płaszcze świetnie nadają się dla mężczyzn, którzy wypełniają swoje obowiązki zawodowe w garniturach i każdego dnia muszą wyglądać elegancko i profesjonalnie, lecz niekoniecznie wizytowo. Ciemniejsze kolory są odpowiednio dla osób zakładających płaszcze wyłącznie z powodu szczególnych świat i okazji wymagających specjalnego wyglądu.

Płaszcz na zimę 

Jeśli płaszcz ma służyć przede wszystkim w chłodniejsze dni oraz zimą warto wybierać modele, które w składzie posiadają wełnę. Wełna zapewnia komfort cieplny i nie wymaga zakładania dużej ilości dodatkowych warstw pod płaszczem. Letnie płaszcze mogą być nieco lżejsze i z pewnością nie muszą być wykonane z wełny. Wybór właściwego męskiego płaszcza dwurzędowego uzależniony jest więc w dużej mierze od indywidualnych potrzeb mężczyzny, a także jego sylwetki, wzrostu, jak i rodzaju wykonywanej na co dzień pracy zawodowej i ilości specjalnych okazji oraz wyjść w szczególne dni świąteczne.